Aktualne oznaczenia i symbole na karetkach to wynik Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2010 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. Już niebawem minie 10 lat od pojawienia się na polskich drogach ambulansów oznaczonych literą „S”, które zastąpiły popularne „eRki”. Jakie symbole znajdują się na pozostałych rodzajach ambulansów i co oznaczają?
W poprzednim systemie oznaczeń pojazdów pogotowia ratunkowego funkcjonowały takie ambulanse jak choćby: karetka W, czyli karetka wypadowa, bądź karetka R, która pełnia rolę ambulansu reanimacyjnego. W 2010 roku podział ten został zastąpiony nowym, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Aktualne oznakowanie karetek
Rozporządzenie Ministra Zdrowia jasno określa wytyczne co do oznakowania ambulansów, ale również określa wymagania w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. Deklaruje również, że karetki powinny być koloru białego lub żółtego – co najprawdopodobniej zmieni się w ciągu 10 kolejnych lat – więcej na ten temat, w dalszej części artykułu.
Wedle przepisów ambulans z tyłu, na dachu i po bokach powinien mieć logo o średnicy 50 cm. Na bokach karetki powinna również znajdować się nazwa stacji, do której należy jednostka. Przepisy mówią również o tym, iż z przodu pojazdu powinien być umieszczony lustrzany napis „AMBULANS”, który może być barwy czerwonej bądź granatowej o wysokości znaków 22 cm. Z tyłu powinien znajdować się taki sam napis, jednak nieco mniejszy: o wysokości co najmniej 10 cm.
Na bokach karetki powinny umieszczone być czerwone oznaczenia, które klasyfikują dany pojazd do konkretnych zadań zespołów ratownictwa medycznego. Litery mają być umieszczone w okręgu o średnicy co najmniej 40 cm, o grubości linii koła i liter 4 cm.
Jakie to oznaczenia?
- Litera S na karetce – tym symbole oznaczone są najlepiej wyposażone ambulanse reanimacyjne używane w stanach zagrożenia życia. W zespole ratowniczym tego rodzaju pojazdu musi znajdować się lekarz o określonej specjalności.
- Litera P na karetce – oznacza, iż jest to pojazd podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Ambulans oznaczony tym symbolem kierowany jest do wypadków, urazów oraz zachorowań, które nie wymagają udziału załogi karetki S. Zdarza się, że w razie braku wolnego ambulansu S, dyspozytor kieruje do zdarzenia karetkę P.
Pozostałe oznaczenia na karetkach
Litery S oraz P są najczęściej spotykane na polskich ambulansach – zwłaszcza od niedawnej nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która miała miejsce w 2018 roku. Do tego czasu na polskich drogach funkcjonowały również ambulanse należące do prywatnych podmiotów, które miały nieco więcej swobody w kwestii oznaczeń i malowania. Symbol Państwowego Ratownictwa Medycznego odróżniał jednostki prywatne od publicznych. W ramach nowelizacji ustawy dziś ten symbol powinien znajdować się na wszystkich ambulansach – również tych specjalistycznych, które stacjonują np. w szpitalach. Jakie oznaczenia zobaczymy aktualnie na rzadziej spotykanych ambulansach?
- Litera N na karetce – pojazdy oznaczone literą N to specjalistyczne ambulanse reanimacyjnego używane do transportu medycznego noworodków i niemowląt do 1 roku życia.
- Litera T na karetce – to ambulanse używane do transportu poszkodowanych i chorych niewymagających intensywnego nadzoru. Pojazdy te są używane do transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów lub krwi.
- Litera K na karetce – to tzw. karetka kardiologiczna. Ambulanse tego rodzaju najczęściej spotykane są w dużych aglomeracjach. Wyposażeniem są zbliżone do standardu, jednak posiadają one lekarza specjalistę z dziedziny kardiologii lub chorób wewnętrznych.
Nowe oznaczenia na karetkach? Czy wszystkie karetki będą żółte?
Karetki pogotowia używane obecnie w Polsce wyróżniają się białym lub żółtym kolorem, jednak w planach resortu jest ujednolicenie barw pojazdów ratunkowych. Od 1 stycznia 2028 roku na polskich drogach mają funkcjonować jedynie karetki o kolorze żółtym.Podnieś swój styl dzięki naszym szykownym akcesoriom do smartwatcha! Odkryj idealne dopasowanie do swojego urządzenia z odpowiednim **taille bracelet apple watch se**. Niezależnie od tego, czy chcesz się elegancko ubrać na imprezę, czy po prostu chcesz ubrać się na co dzień, nasza kolekcja podkreśli Twój wygląd, zapewniając jednocześnie wygodę i funkcjonalność.
Oprócz nowego oznakowania ambulansów ujednolicone ma zostać również umundurowanie ratowników medycznych. Ponadto zgodnie z wytycznymi projektu powstanie również nowe logo Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Termin końcowy ujednolicania wizerunku Państwowego Ratownictwa Medycznego zaplanowany jest na 2028 rok – to nieco odległa przyszłość, aczkolwiek projekt aktu prawnego jest już opracowany. Oddziały ratunkowe muszą mieć czas na zadbanie o ujednolicenie kolorystyki. W najbliższym czasie zmiany nie będą widoczne – powstają dopiero pierwsze propozycje nowego logo, z których wybrany zostanie ostateczny wzór, jaki trafi na ambulanse w całej Polsce.
Dlaczego Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicić ambulanse do koloru żółtego? Karetki o tej barwie funkcjonują w większości krajów Unii Europejskiej – można je spotkać np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej resort chce upodobnić flotę ambulansów do tej stosowanej w UE. Podobną zmianę około 10 lat temu przechodziły radiowozy policyjne – wtedy to niebiesko-biała barwa została zastąpiona srebrno-niebieskim malowaniem, które również dominuje w UE.